Андрій Попко

Партнер-Засновник PLP Law Group
Швидкий контакт

Ціновий деміпнг на юридичні послуги: добро чи зло? Та чи варто обирати юридичного радника лише за ціною?

Andrii PopkoКоментарі (0)

Минулого місяця вкотре стикнувся з відвертим демпінгом з боку наших українських колег, а саме правників зі Львову, котрі так само пропонують юридичні послуги в Україні для польського бізнесу. 

Раніше мене не обходило взагалі питання демпінгу з боку львівських юридичних фірм на тотожні з нашою ЮФ послуги. Адже кожен працює зі своїм клієнтом на теренах свого регіону, але цей випадок став просто кричущим  з огляду на те, що замовником послуг виступила польська державна установа в рамках публічних закупівель. 

Однією з польських податкових інспекцій був оголошений тендер на закупівлю юридичних послуг в Україні. Однією з послуг була підготовка юридичного меморандуму з певних процесуальних питань, котрі пов’язані з виконанням іноземних судових рішень в Україні. Доволі непересічне питання, котре вимагає певного досвіду та знань, а відповідно не може коштувати пару копійок. На тендер було складено 6 оферт. Єдина умова замовника – найнижча ціна, жодних інших.

Оферта нашої Юридичної Фірми виявилася одною з найдешевших, але в рамках звичайної ціни на подібні послуги, адже вищі по ціні ЮФ відрізнялися від нашої в діапазоні кілька тисяч злотих. 

Натомість мене вразила вартість, котру запропонувала одна львівська канцелярія, яка відрізнялася від пропозиції нашої ЮФ, наступної за ними по ціні, у … 20разів!!! Ціна їхньої оферти становила 100злотих.  Звичайно, їхня оферта була оголошена найкращою.

Апріорі зрозуміло, що за таку ціну неможливо підготувати кваліфікований меморандум. Напевно, львівська юрфірма має на меті отримати до свого портфоліо досвід надання послуг для польської держустанови, а ось якою буде якість підготовки цього документу залишається лише припускати.  

Як висновок хочу поділитися деякими своїми думками стосовно найулюбленішого серед покупців будь-яких послуг методу вибору постачальника за принципом «ціна/якість».

Про ціну юридичної послуги.

З вартістю на товари/послуг наче все просто: вона може бути на середньому ринковому рівні, дорожче або дешевше ніж у конкурентів. 

Натомість не може ціна на одну й ту саму послугу відрізнятися у десятки разів, адже закони бізнесу не дозволяють будь-якій приватній фірмі, зокрема й юридичній, працювати pro bono (безкоштовно), якщо це не благодійний проект або до прикладу послугу не замовив хтось з близьких родичів, хоча й в цьому варіанті можливі певні цінові категорії). Юридична Фірма для якісного супроводу клієнтських питань мусить мати досвід виконання відповідної послуги, глибоке розуміння проблематики клієнта, мати досвідчених правників та керуючого партнера, котрий все це уособлює. А це все у свою чергу передбачає щоденну кропітку роботу над створенням репутації ЮФ як на ринку, так й серед своїх клієнтів. Звісно, що і це  все має свій бюджет та рівень прибутковості. 

Коли тобі пропонують послугу за безцінь, то напевно це відбувається з кількох підстав. Або ЮФ лише входить на ринок й немає ані клієнтів, ані досвіду, або навпаки – збирається з нього йти )) інших підстав не вбачаю. Майже ніколи дешеве не буває якісним.

Про якість юридичної послуги.

 На мій погляд при виборі юридичного консультанта окрім цінової категорії слід звертати увагу на наступні речі: 

– надійність/довіра/бренд (клієнтське портфоліо канцелярії, рекомендації профільних установ, громадських організацій, асоціацій, знаходження в рейтингах тощо);
– досвід (успішно реалізовані аналогічні проекти, виграні судові справи, досвід роботи в клієнтській галузі, кваліфіковані правники, вчасність та якість комунікацій з клієнтом);
– стабільність (багаторічна успішна робота на ринку, можливість в подальшому отримати допомогу/консультацію для вирішення проблем чи розширення функціоналу);

А тепер поставте собі запитання, що з перерахованого може кваліфіковано оцінити пересічний клієнт? 

У більшості випадків тільки клієнтське портфоліо канцелярії та візуально оцінити портрет керуючого партнера канцелярії.

Інколи, маючи особисті контакти з керівництвом компаній із портфоліо ЮФ, можливо отримати неупереджений відгук. Все інше кваліфіковано оцінити не вийде, і то буде просто «тицьнути пальцем у небо». 

Тож виходить, що потенційний покупець юрпосулги просто не здатний оцінити якість юридичних послуг. А не маючи можливості адекватно оцінити якість послуги замовник, у більшості випадків, орієнтується виключно тільки на ціну! 

І в результаті замовники отримують в найкращому випадку – невчасно та неповно виконані послуги, в найгіршому – неможливість реалізувати проект в цілому через відсутність наприклад погодження з державними установами, та, боронь Боже, ще й з донарахованими сумами податків, штрафних санкцій. Проте все це буде задешево))

Не втомлюся повторювати, що вибір юридичної фірми за принципом «найнижча ціна» не обов’язково завжди, але почасти може бути прикрою помилкою, котра в подальшому вартуватиме набагато дорожче. 

Як зверифікувати юридичну фірму? 

Що буде достатнім, аби ви склали перше враження про канцелярію, котра пропонує Вам «найнижчу ціну», а ви про них ніц не чули? 

Та чи варто обирати юридичного радника лише за ціною

Зазирніть до них на сайт. Сайт сучасної юрфірми має містити 

  • кілька мовних версій іноземною мовою, 
  • практики, в яких має експертизу юрфірма, 

почасти вказують клієнтів, радників фірми зазвичай у разі, якщо склад правників налічує понад 10 правників,  партнерські організації або асоціації, в складі яких знаходиться ЮФ. 

За можливості завітайте до них в офіс. Як би це ґонорово не лунало, утім офіс, в якому знаходиться ЮФ, багато про що вам скаже. 

Докладно розпитайте їх про подібні Вашому проекти, котрі вони реалізували. Нехай назвуть фірми, котрим вони надавали супровід у подібних питаннях. Це не комерційна інформація. Не соромтеся натомість нав’язати з клієнтами ЮФ розмову та розпитати їх про якість послуг цієї ЮФ. 

Можете напряму ЮФ запитати, чому їхня ціна відрізняється від пропозицій інших фірм в рази? Якщо відповіддю буде – «Ми на Вас так довго чекали, що готові працювати задарма», одразу тікайте звідти, адже всім відомо, що дармовий сир – це пастка))

Сподіваюся, мої поради допоможуть Вам у майбутньому ліпше зорієнтуватися у виборі юридичного радника, адже від цього буде залежати не тільки прибутковість вашого бізнесу, а й можливо перше враження від ринку юридичних послуг в цілому.

Зичу Тобі стабільності та впевненості!

Power. Loyalty. Professionals.

***

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: