Андрій Попко

Партнер-Засновник PLP Law Group
Швидкий контакт

Про корпоративні договори

Andrii PopkoКоментарі (0)

Коли мене запитують клієнти, чому саме форму ТОВ я пропоную для реєстрації бізнесу, я майже завжди відповідаю: «Ну, по-перше, це красиво» :))) І в цій відповіді, як не дивно, є сенс! Адже новий Закон про ТОВ, ТДВ дає усі підстави казати, що тепер ця організаційна форма набула «рис вродливості».

Сьогодні хотів би поговорити про одну з таких «рис», як корпоративний договір. Адже нарешті завдяки новому Закону наші товариства отримали можливість укладати такі договори за українським правом. Насправді, таку можливість ми отримали ще у лютому місяці відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів» №1984-VIII  (далі – Закон 1984), котрим було вперше впроваджено інститут корпоративних договорів у нашій країні як для акціонерних товариства, так й для товариств з обмеженою відповідальністю. Проте, з набуттям чинності Законом про ТОВ, ТДВ втратять чинність усі положення Закону 1984, котрі стосуються корпоративних договорів для ТОВ, а відтак регулювання питань корпоративних договорів для акціонерних товариств у нас надалі відбуватиметься за Законом 1984, а Закон про ТОВ, ТДВ  регулюватиме правозастосування корпоративних договорів для ТОВ.

Складно переоцінити важливість подібних договорів для залагодження корпоративних відносин у товариствах та створення зрозумілих та передбачуваних умов співіснування як для учасників товариства, так й для третіх осіб (потенційних інвесторів, кредиторів товариства тощо).

Корпоративні договори іноді плутають із статутом. Утім ці два документи мають геть різну скерованість у своїх правових характеристиках. Так, статутом товариства встановлюються права та повноваження учасників, натомість корпоративний договір встановлює зобов’язання сторін договору щодо реалізації прав. Корпоративний договір на відміну від статуту встановлює взаємовідносини між певними або усіма учасниками товариства, тоді як норми статуту є обов’язковими для УСІХ учасників товариства. Корпоративний договір не може суперечити статуту, й навпаки.

Звертаю увагу, що Закон про ТОВ, ТДВ містить також положення про можливість укладення договору про створення товариства.  Якщо корпоративний договір укладається УЧАСНИКАМИ товариства для регулювання взаємовідносин вже в рамках існуючого товариства, то договір про створення регулює відносини ЗАСНОВНИКІВ товариства в питаннях зокрема формування статутного капіталу, строків та порядку внесення вкладів тощо. Цей договір за замовчанням діє до дати державної реєстрації товариства, ПРОТЕ інше може бути встановлено або самим договором, або випливати із суті самих зобов’язань за договором. На мою думку, задля убезпечення засновників товариства від подальших несподіванок в поведінці того чи іншого учасника, та сформувати умови провадження спільної діяльності в рамках товариства як то кажуть «на бЕрезі», напевно вельми корисним було би передбачити, що такий договір про створення товариства діє до моменту укладення корпоративного договору, а надто, навіть передбачити певні істотні умови корпоративного договору.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/corplawyerua.com/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: