Андрій Попко

Партнер-Засновник PLP Law Group
Швидкий контакт

Новий Закон щодо захисту права власності

Andrii PopkoКоментарі (0)

Новий ЗаконДрузі,

Як ви напевно знаєте Верховна Рада прийняла в цілому законопроект №1056-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», який встановлює ряд дієвих антирейдерських запобіжників.

Комунальні Підприємства як втілення рейдерських марень? Дзуськи, Прощавайте!

Зокрема, прийнятий парламентом законопроект виключає акредитованих суб’єктів із числа суб’єктів, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації. 

Хто стежить за моїм блогом, той пам’ятає мій допис від вересня місяця 2018 року про жахливі події навколо одного підприємства з іноземними інвестиціями та спробу загарбати нерухомість, що належала цьому підприємству, за допомогою «комунальних» реєстраторів. http://corplawyerua.com/комунальні-підприємства-втілення-р/

Той допис я закінчував словами: «Шановні керівники Міністерства юстиції! Дійте! час покласти край зухвалості держ.реєстраторів, що вчиняють протиправні дії під дахом комунальних підприємств. Застосовуйте більш адекватні санкції до тих, хто дійсно вчиняє злочин з перереєстрацією прав власності на нерухоме, рухоме майно, та назавжди позбавляйте їх права займатися діяльністю державного реєстратора, та забороніть нарешті КП реєструвати філії, адже КП в першу чергу покликаний спростити мешканцям віддалених районних центрів доступ до реєстраторів в межах певної територіальної одиниці.». 

І ось власне той мій заклик річної давнини нарешті втілений в життя, правда вже не чиновниками Міністерства Юстиції, а завдяки прийняттю цього Законопроекту. 

Викладення документів на нотаріальних бланках 

Підвищується відповідальність за порушення в сфері реєстрації. Зокрема, встановлено визначення критеріїв, за якими визначається ступінь відповідальності за відповідні порушення, допущені в сфері державної реєстрації. Серед іншого законом встановлено обов’язок реєстратора визначати обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, а також перевіряти повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав у разі реєстрації прав не в результаті вчинення нотаріальної дії.

Особливу увагу юридичної спільноти при обговоренні редакції цього законопроекту після прийняття його у першому читанні привернули норми, котрі встановлювали обов’язковість нотаріального посвідчення правочинів з відчуження часток та надання нотаріусам повноважень перевіряти та акцептувати виконання обставин, що значно ускладнювало вчинення транскордонних угод. Цьому 19 вересня було присвячено окреме засідання Комітету з корпоративного права та фондового ринку Асоціації Правників України.

Не в останню чергу завдяки громадському розголосу ця норма в останній редакції закону 1056-1 була трансформована у «додатковий захист нотаріально засвідчених документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація, шляхом викладення їх на спеціальних бланках нотаріальних документів». Йдеться зокрема, але не виключно, про рішення юридичних осіб, актів приймання-передачі частки у статутному капіталі, актів про передання нерухомого майна до та зі статутних капіталів, передавальних актів, розподільчих балансів.

Значні правочини

Дуже корисною новацією, на мій погляд, стануть зміни, що внесені до п.2 ст..44 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» стосовно надання згоди загальними зборами на вчинення правочину, ціна якого перевищує 50% вартості чистих активів. 

Отже законопроектом насамперед запропоновано зробити цю норму диспозитивною через додавання виразу наприкінці пункту «якщо інше не передбачено статутом»!  Дійсно, ця імперативна норма на тлі загальної диспозитивності, котра була  закладена в Законі «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» як то кажуть «муляла» багатьом ТОВ, тож гадаю, вони оцінять такі зміни гідно! 

До того ж в тій самі нормі змінили й порядок визначення вартості чистих активів, точніше підстави її визначення. Раніше мусили визначати станом на кінець попереднього кварталу, а від моменту набрання чинності цим законопроектом буде «відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності», що значно спрощує роботу менеджменту та бухгалтерів.

В цілому законопроект в більшості присвячений змінам у профільних реєстраційних Законах України («Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»), тому зичу Вам цікавого читання;)  

Power. Loyalty. Professionals.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/corplawyerua.com/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: