Андрій Попко

Партнер-Засновник PLP Law Group
Швидкий контакт

Комунальні Підприємства – втілення рейдерських марень?

Andrii PopkoКоментарі (0)

Комунальні ПідприємстваРозповім Вам історію одного корпоративного протистояння з «новопотворою» у подобі Комунального Підприємства, котре на щастя для нас та нашого Клієнта закінчилося повною перемогою Права та здорового глузду.

Як Ви знаєте, протягом більш ніж двох з половиною років триває експеримент щодо створення та діяльності нових суб’єктів державної реєстрації – акредитованих юридичних осіб публічного права, Комунальних Підприємств (КП). Проте як це часто буває, поруч із позитивними моментами децентралізації та водночас більшої доступності до реєстраційних процедур населення, що проживає в місцях, віддалених від великих мегаполісів, внаслідок такого експерименту маємо й негативні результати від діяльності цих юридичних осіб, що вже відчула частина бізнесу, а саме протиправні дії державних реєстраторів, що працюють в таких КП.

Нагадуємо, що 01.01.2016 набули чинності зміни в сфері державної реєстрації юридичних осіб, внесених Законом України «Про внесення змін до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 №835-VIII, яким і розширено коло суб’єктів державної реєстрації новим суб’єктом – юридичною особою публічного права.

Правові підстави акредитації, діяльності та контролю щодо вказаних суб’єктів врегульовано Постановою КМУ «Про затвердження Порядку акредитації суб’єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких суб’єктів вимогам акредитації» від 25.12.2015 №1130 та постановою «Про затвердження Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації» від 21.12.2016 №990.

03.02.2016 акредитовано першого суб’єкта державної реєстрації (КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації») у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців. За більш ніж два роки загальна кількість таких суб’єктів стала нараховувати 331 підприємство, проте станом на 12.09.2018 повноважними вчинювати реєстраційні дії залишається тільки 244 підприємства. Тобто, приблизно четвертій частині (26%) вказаних суб’єктів державної реєстрації скасовано акредитацію.

Аналіз судової практики свідчить, що підставами для скасування акредитації Міністерством юстиції України є:

  • недотримання суб’єктами державної реєстрації вимог акредитації, наприклад наявності трьох державних реєстраторів (двох – для філій) з наявними діючими ідентифікаторами доступу до реєстрів,
  • недотримання державними реєстраторами законодавства України у сфері державної реєстрації при вчиненні реєстраційних дій, 
  • відсутність акредитованого суб’єкта державної реєстрації за адресою місцезнаходження.

І ось на цьому варто зупинитися у викладенні теорії, а перейти до практичних аспектів діяльності КП, набутих нещодавно на власному досвіді.

Отже, наша Юридична Фірма допіру тиждень як закінчила супровід проекту по захисту Клієнта від протиправних дій щодо заволодіння частками в статутному капіталі українського товариства, що належало Клієнту на 100%. До слова, 100% часток в цьому товаристві володіла компанія-нерезидент. Усім відомо, що зазвичай український бізнес в такий спосіб не тільки оптимізує податкове навантаження бізнесу, підкреслю, на абсолютно законних підставах, а й вважається, що в такий спосіб структура власності найбільше захищена від рейдерських дій.

І тут на арену виходить одне КП, створене та зареєстроване у сільраді певного району Житомирської області, котре доводить, що власник-юрособа-нерезидент – геть не панацея від рейдерів. Точніше головною дійовою особою стала київська філія цього КП. Наперед скажу, що за офіційною адресою місцезнаходження КП у Житомирській області реєстраторів немає. Та власне вони й не мали би там бути, адже КП початково створювалося з метою реєстрації київської філії.

Не сенс докладно зупинятися на нашому протистоянні, адже усе було стандартно як для таких випадків – медіа-підтримка, купа звернень, вимог, скарг до різних інстанцій та установ, розгляд 2-х наших скарг в Комісії при Мінюсті, намагання корпоративних волоцюг зупинити розгляд в адмінсуді і таке інше.

Натомість найцікавіше було в тому, що держреєстратор, котрий працював й надалі працює в цьому КП, а точніше в його київській філії, прийняв від рейдерів документи, котрі неозброєним оком можна оцінити як підроблені, сфальшовані, та геть усі вони були оформлені в таких далеких й рідких як для наших вітчизняних держреєстраторів країнах, як Південно-Африканська Республіка та острівна країна Кабо-Верде)) Але «наш» реєстратор без жодного докору сумління приймає їх та на їх підставі вчиняє реєстраційні дії, тим змінює і власника, і керівника товариства.

Але окрім того держреєстратор знехтував усіма можливими вимогами Закону «Про державну реєстрацію…» (в документах містилися елементарні помилки, скани документів в реєстр не долучив, реєстратору за місцезнаходженням товариства документи не надіслав тощо), що вже давало усі підстави вимагати негайного скасування реєстраційних дій в Комісії при Мінюсті.

Тобто в той час, як ті держреєстратори, з котрими ми спілкуємося щодня, вимагають від нас космічної точності дефініцій, дат, цифр в документах, то згаданий реєстратор геть цим не переймався.

Отже, в подальшому усі реєстраційні дії цього держреєстратора були визнані протиправними й скасовані. І тепер вгадайте, яку санкцію він отримав???  Жах і АЖ 1!!! місяць тимчасового блокування доступу до Єдиного державного реєстру.

Ок, а раптом наш випадок з КП – єдиний з поганою вівцею в отарі білих баранців? Тоді на, маєш ще)

Управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління ГПУ викрило схему в роботі комунальних підприємств, які здійснюють реєстраційну діяльність. Про це йдеться в ухвалі Печерського райсуду Києва від 17 серпня 2018 року. Досудовим розслідуванням встановлено, що директор КП «Комунальні реєстраційні послуги» Великобугаївської сільської ради» (Київська обл.) за попередньою змовою з адвокатом та службовими особами органів державної влади «розробили та запровадили протиправний механізм систематичного отримання неправомірної вигоди від громадян, які звертаються до комунальних підприємств з приводу реєстрації прав власності». Директором «Комунальних реєстраційних послуг», згідно Єдиного реєстру юросіб є Андрій Тімошов. Він, за даними слідчих, за попередньою змовою з керівниками КП «Добробут» Литвинівської сільради Вишгородського району Київської області Сергієм Пустовойтом та ТОВ «Інститут незалежної експертної оцінки» Олександром Ляшем «здійснюють пошук фізичних та юридичних осіб, яким необхідно вирішити питання щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно з порушенням чинного законодавства. За проведення відповідних змін у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності Тімошов отримує від зацікавлених осіб готівкові кошти понад встановлених тарифів, частину з яких періодично передає службовими особами органів державної влади з метою забезпечення не вжиття заходів реагування стосовно задіяних у вчиненні злочину державних реєстраторів. У свою чергу, службові особи органів державної влади, отримавши неправомірну вигоду, забезпечують протиправну діяльність підприємств шляхом не вжиття заходів реагування щодо державних підприємств, які полягають у блокуванні державним реєстраторам ключів доступу до реєстрів та анулювання ліцензій підприємствам».

Тільки замисліться, …здійснюють пошук фізичних та юридичних осіб, яким необхідно вирішити питання щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно з порушенням чинного законодавства. Тобто навіть не їх шахраї шукають, а службові особи КП власне самі шукають шахраїв!!!

Шановні керівники Міністерства юстиції #Петренко #Сукманова #Буянджи #Гайдук!

Дійте! Адже все вказує на те, що час покласти край зухвалості держреєстраторів, що вчиняють протиправні дії під дахом комунальних підприємств. Застосовуйте більш адекватні санкції до тих, хто дійсно вчиняє злочин з перереєстрацією прав власності на нерухоме, рухоме майно, та назавжди позбавляйте їх права займатися діяльністю державного реєстратора, та забороніть нарешті КП реєструвати філії, адже КП в першу чергу покликаний спростити мешканцям віддалених районних центрів доступ до реєстраторів в межах певної територіальної одиниці.

Ви маєте усвідомлювати, що непорушність права приватної власності – державна гарантія інвесторам та запорука інвестиційної привабливості нашої країни.

Power.Loyalty.Professionals.

*****

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: